Resultater fra M&M For Fun på Dothealyst 25/6 - 2022


Dommere: Ms. Lorayne Thorne og Mr. Malcolm Fry fra The National Pony Society

 

CHAMPIONS

Bedst i racen

Pony

Bedst in Race - Fell

Flora

Reserve

Savannah

 

RESULTATER – PERFORMANCE

First Ridden med galop, junior

 

Kat. 16               Lunesdale Last Rose                 FP4440                                            Placering: 2 af 3

hoppe                11/6 2006         sort                     Fell

Far:                     DALEHEAD GLEN                        FP70170C*        

Mor:                   Lunesdale White Rose              FP1871

Morfar:             LUNESDALE JERRY                      6841.

Opdrætter:      Bert & Carole Morland, Lunesdale Fell Pony Stud

Udstiller & rytter::                     Pernille Klitgaard Knudsen     

Udførsel: 43   Eksteriør: 35    Total: 78 point

                                                          

Novice Ridden valgfri galop

 

Kat. 15               MICHAKS LINO                            FP72027G FEP GBR                   Placering: 6 af 6

vallak                  24/6 2012         sort                     Fell

Far:                     TOWNEND ROBBIE                    FP959C*             

Mor:                   Lobke van de Koekoekshof    200600565.

Morfar:             WAVERHEAD FLASH                  FP51091C*

Opdrætter:      Stutteri Michak v/M. Knudsen

Udstiller & rytter::                     Emilie Ida Gruntvig Nielsen    

Udførsel: 42   Eksteriør: 32    Total: 74 point

 

RESULTATER – IN HAND

Der gives point for: type, bygning, lemmer, skridt og trav.

 

3- og 4-års hopper

 

Kat. 13               Savannah         FP6791                                            Placering: 5 af 5

hoppe                11/5 2019         brun                   Fell

Far:                     WELLBROW LANCASHIRE LAD                            FP71670C*        

Mor:                   Bybeck Molly                               FP5702

Morfar:             MURTHWAITE TIMOTHY         FP70695C*

Opdrætter:      Malena Mølgaard

Udstiller:           Anette Madsen, Mørkøv        

                             Point: 7 - 7 - 9 - 8 - 6. I alt: 37 

                             

5-års og ældre hopper, store racer

 

Kat. 14               Flora                   FP5656                                            Placering: 2 af 9

hoppe                10/6 2012         grå                       Fell

Far:                     MASTER'S IRONMANN            FP71581C*        

Mor:                   Globetrotter Taifun                   FP4635

Morfar:             MURTHWAITE TIKKA                FP70511G*

Opdrætter:      Ulla Bondesen

Udstiller:           Stutteri Spirhøj v/Stina Banke Noer, Regstrup                          

                             Point: 9 - 8 - 8 - 8 - 8. I alt: 41 



Resultater fra Plagskuge og Hingsteparade Dorthealyst 30/4 - 2022


Dommere:

Fælles: Marianne Seidenfaden, Jørgen Finderup og Bjarne Hansen.

Bedste fremvisning, formiddag:

kat. 14, BAKKELYS NATE, Fell

 

BEDØMMELSER:

Vallakker, 2-års

Kat. 14               BAKKELYS NATE                          FP73324C          Fell

Født: 7/6 2020                             sort                     vallak

F: BAKKELY HEARTBREAKER   FP72455C*

M: Drybarrows Lill ll                  FP70271            MF: HELTONDALE MAJOR II   FP50537C

Udstiller:           Signe Mie Reüter, Kirke Hyllinge

Opdrætter:      Stutteri Bakkely v/Karina Lauridsen

Point:                 8 - 7 - 7 - 7 - 7                                                                                                                      Placering: 1 af 1

 

Hopper, 1-års

Kat. 43               Bakkely´s Olympia                    208333FP2133967                       Fell

Født: 1/6 2021                             sort                     hoppe

F: BAKKELY HEARTBREAKER   FP72455C*

M: Lobelia Rosabell                   FP5364               MF: LUNESDALE BLACKWATCH                         FP51165C*

Opdrætter & udstiller:             Stutteri Bakkely v/ Sara Brix & Karina Lauridsen, Regstrup

Point:                 8 - 7 - 8 - 7 - 7                                                                                                                      Placering: 1 af 1

 

 

 

 

 

Resultater fra Mountain and Moorland - Christmas Show

Hent Resultaterne: Klik her 

 

 

Resultater fra Føl og Plageskuet på Dorthealyst 

Hent Resultaterne: Klik her

 

Gørlev Hesteskue og Kræmmermarked

Søegaard Zavoy, ejet af Birgitte og Nanna Larsen, mønstret af Birgitte, fik tildelt 23 point og gik videre til skuets bedste hoppe. 

Spirhøj Nova, ejet og mønstret af Signe Køel Nielsen, fik tildelt 22 point. 

 

Lowlands Heather, ejet af Nanna Louise Hansen og mønstret af Nanna Køel Nielsen, fik tildelt 21 point.  

 

 

 

Store Hestedag 

Resultater fra M&M show om søndagen på Store Hestedag kan findes her.

Spirhøj Cirkeline, ejet af Stina Banke Noer og mønstret af Sara Brix i den store ring, blev Dagens Hest om lørdagen.  

 

 

 

 

Nyheder

Sponsorer